Energia Wiatrowa

Energia Wiatrowa

Wiatr jest zjawiskiem powszechnych i wykorzystywane przez ludzkość od wieków. To jedno z pierwszych źródeł energii odnawialnej, które człowiek wykorzystał w rolnictwie i przemyśle.

Czym jednak jest wiatr i skąd się bierze?

Są to przemieszczające się masy powietrza, posiadające energię kinetyczną, którą dzięki wiatrakom jesteśmy w stanie zamienić na energię mechaniczną. Źródłem tej energii jest jednak Słońce. Nagrzewa ono nierównomiernie powierzchnię kuli ziemskiej.

Lądy nagrzewają się dosyć szybko, szybko też stygną, w przeciwieństwie do mórz i oceanów, które są bardziej stabilne termicznie. Różnice w ogrzaniu powierzchni Ziemi wiążą się ze zróżnicowaniem temperatury powietrza. Ciepłe powietrze unosząc się do góry tworzy przy powierzchni Ziemi ośrodki niskiego ciśnienia. Chłodne, cięższe powietrze opada z kolei ku Ziemi, wytwarzając w ten sposób wyże baryczne. Masy powietrza, dążąc do wyrównania ciśnień, przemieszczają się zawsze od wyżu do niżu. Ruch ten postrzegany jest właśnie jako wiatr. Energia wiatru jest uzależniona od jego prędkości. Dwukrotny wzrost prędkości wiatru zwiększa ośmiokrotnie ilość energii możliwej do wyprodukowania. Również im wyżej, tym wiatr szybciej wieje. Związane jest to z szorstkością terenu, Obszary o dużej szorstkości terenu, takie jak lasy i tereny gęsto zabudowane, są w związku z tym nieatrakcyjne pod względem energetycznego wykorzystania wiatru. Prędkości rzędu 4 – 25 m/s występują tam na znacznych wysokościach, co wymaga budowania bardzo wysokich wież i staje się nieopłacalne.Źródło:
→ https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_wiatru
→ https://zielona-energia.cire.pl/st,6,28,tr,46,0,0,0,0,0,energia-wiatrowa.html
→ http://energiaodnawialna.net/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=2
→ http://www.prosument-oze.eu/energia-wiatrowa.html
→ https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyrkulacja_powietrza