Kotły na biomasę

Przeznaczenie

Drewno jest paliwem rozpowszechnionym a tym samym atrakcyjnym. Jest zarówno przyjazne dla środowiska naturalnego. Instalacje kotłów na biomasę mogą być opalane drewnem opałowym jak i jego odmianami tj. zrębkami, trocinami czy też granulatem nazywanym peletem. Przy pomocy instalacji kotłowej ogrzewa się budynek oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

Sposób działania instalacji

Kotły na drewno wykorzystują zjawisko pirolizy, tzn. spalają gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Proces ten zachodzi wewnątrz górnej komory kotła, następnie gaz drzewny przedostaje się przez warstwę żaru i w efekcie trafia do dyszy palnikowej, gdzie jest mieszany z powietrzem. Mieszanina gazu i powietrza zapala się już w dyszy, a dopala w ceramicznej komorze umieszczonej w dolnej części kotła (popielniku).

Tanie paliwo jakim jest biomasa jest rozsądną alternatywą dla najpopularniejszego w Polsce paliwa tj. węgla. Ogrzewanie peletem jest bardzo wygodne i oprócz ekologii, gwarantuje tanie ogrzewanie domu, a także czystą kotłownię.

Aby być zadowolonym z ogrzewania kotłem na biomasę należy stosować paliwo o dobrej jakości. Z tym jednak bywa rożnie.

Jeśli nie będziemy używać peletu spełniającego wymagania różnych norm oraz producenta kotła, możemy spodziewać się różnych problemów z ogrzewaniem takim kotłem. W przypadku, gdy pelet nie spełnia określonych standardów może skutkować to zbyt dużym zużyciem paliwa, zapychaniem się palnika, dużą ilością popiołu.