Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Bezpieczeństwo w energetyce można rozumieć w sposób dwutorowy. Po pierwsze jako bezpieczeństwo państwa dotyczące zróżnicowania dostaw oraz jako możliwość zagwarantowania potrzeb w tej materii zwykłego obywatela.
Nasza gospodarka oparta jest na węglu i innych tradycyjnych źródłach, z których pozyskujemy ciepło i prąd. Mogą okazać się one niewystarczające, gdyż zobligowane są limitem, a ilość surowców do eksploatacji jest ograniczona. By wyjść temu naprzeciw warto rozważyć zainwestowanie w Odnawialne Źródła Energii.
Za pomocą odpowiednich instalacji wytwarzamy potrzebną nam energię oraz ciepło według zapotrzebowania. Podejście takie pomaga zwiększyć niezależność energetyczną kraju, przyczynia się do dywersyfikacji, minimalizując import energii z zagranicy.
W związku z przedstawianym tematem, Polska w swojej strategii energetycznej przyjęła dokumenty w 2005 roku o nazwie „Polityka energetyczna Polski do 2025r”. Przedstawia on kierunki rozwoju, które są adekwatne do potrzeb naszego państwa.
W związku z dynamicznymi zmianami ustawodawczymi, jesteśmy krajem, który krok po kroku wspiera OZE.
Jednak by zmiany miały zasadnicze znaczenie potrzebna jest zmiana mentalności jaki i wykształcenie świadomości proekologicznej.Od momentu kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych zdaliśmy sobie sprawę, że tego typu zaopatrywanie się w energię, skończy się brakiem surowców. Skazani jesteśmy na szukanie alternatyw gdzie indziej. OZE jest wyjściem z tego impasu. W dłuższej perspektywie okazać się może skutecznym i powszechnym rozwiązaniem dla nas jako konsumentów.
Decydując się na takie działania technologiczne w pozyskiwaniu energii dbamy o naturalne środowisko, bo jak wiadomo mniejszy poziom jego zanieczyszczenia wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli strategia wdrożenia w OZE upowszechni się, możliwe będzie zahamowanie negatywnych skutków działalności człowieka.
W związku z członkostwem w UE Polska ratyfikowała dokumenty, które zobowiązują ją do działań w ochronie środowiska. Za tym idzie rozpowszechnienie OZE, które kształtuje bezpieczeństwo i politykę energetyczną Polski. Pod skrótem OZE zawierają się pojęcia takie jak energia otrzymywana z wody, wiatru, słońca, biomasy oraz geotermalna.
Wymienione wyżej źródła energii odnawialnej są dostępne na terytorium naszego kraju, nie trzeba sprowadzać z zagranicy surowców energetycznych, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura, która pozwoli na eksploatacje „zielonej energii”.
Nie tylko polityka ogólnopaństwowa powinna podjąć kroki w tym kierunku. Również samorządy: gmina, powiat powinny brać aktywny udział w działaniach sprzyjających rozwojowi OZE w Polsce.
Polska posiada odpowiednie narzędzia do realizacji polityki energetycznej. Uwzględniając je w działaniu będzie możliwa reforma, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne, choć jest to długofalowy proces. Aktywne wspieranie takiej polityki może okazać się zbawienne nie tylko dla bezpieczeństwa ale i dla ekologii. Polska może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku energetycznym. Wciąż powstają w naszym kraju firmy oferujące usługi związane z OZE.
Bezpieczeństwo, aby było faktem, potrzebuje skutecznych działań w realizacji wdrażanych decyzji. Konsekwencja to całościowa realizacja odpowiednich prawnych wytycznych. Są one busolą, która ukierunkowuje politykę energetyczną RP. Bezpieczeństwo jest troską o dobro Narodu.