AKTUALNOŚCI

Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City

Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.

Zarządzanie energią w dużych miastach nie jest łatwe, dlatego postuluje się o stosowanie takich środków, które uwzględniają dbałość o środowisko naturalne. Dużo łatwiej będzie się nam dostać komunikacją publiczną z Warszawy do Lublina niż z Samogoszczy do Gończyc (małe wsie w woj. Mazowieckim), mimo, że odległość kilometrów w pierwszym przypadku jest kilkanaście razy większa niż w drugim. Państwo zapewniając szeroki wachlarz komunikacyjny nie tylko chce przyciągać w ten sposób turystów czy mieszkańców, ale chce również przyczyniać się do bycia eko. Im więcej połączeń środków komunikacji miejskiej, tym mniej samochodów na ulicach, a to z kolei oznacza mniejszą ilość emitowanych spalin do atmosfery.

Dziś łącznikiem między urzędem a petentami jest Internet.

To ważne medium służące m.in. do komunikowania się. Inteligentne miasta starają się angażować swoich mieszkańców w funkcjonowanie urzędów i podejmowanie ważnych decyzji. Doskonałym tego przykładem są budżety partycypacyjne, za pośrednictwem, których władze realizują cele, na które głosowali mieszkańcy. Może to być plac zabaw dla dzieci w okolicy, wiata przystankowa czy ławka w pobliskim parku. To mieszkańcy decydują, na co państwo ma wydać pieniądze. Tego typu działania są doskonałym sposobem na zaangażowanie społeczeństwa w życie publiczne.

Inteligentne miasto zwiększa jakość życia swoich mieszkańców. Populacja bardziej kreatywnie wykorzystuje osiągnięcia techniki i wiedzę na ich temat. Motorem, który pobudza do życia takie miasta jest m.in. działalność firm technologicznych i władz miasta, a także aktywizacja mieszkańców. Miasta stają się oszczędniejsze, ogranicza się też problem zakorkowanych przez samochody ulic, sygnalizacja świetlna jest regulowana cyfrowo, przez co dostosowuje się do natężenia ruchu. Ponadto istnieją systemy np. w parkingach podziemnych, dzięki którym jesteśmy na bieżąco informowani o możliwości znalezienia wolnego miejsca.

Kolejnym przykładem są tak zwane inteligentne śmietniki, które wysyłają informację o swojej pojemności do odpowiednich służb, przez co nigdy nie wypadają z nich śmieci. Dość często spotykaną formą udogodnień są latarnie, które reagują na ruch. Jest to również dobry sposób na oszczędzanie energii. Rozwój monitoringu w miastach zaczyna być powszechnie stosowany i spotyka się raczej z pozytywnym odbiorem. Z jego pomocą wzrasta nasze bezpieczeństwo i wykrywalność przestępstw. Wszelkie zmiany w większych miastach odbywają się etapami, dzięki czemu mamy możliwość przyzwyczajenia się do reform, a tym samym zwiększa się nasz komfort egzystencjalny. Tego typu udogodnienia, nie tylko oszczędzają czas czy pieniądze, ale także przyczyniają się do komfortowego stylu życia, przez co, coraz częściej wpisują się na listę obowiązkowych w inteligentnych miastach.

Na pewno każdy z nas słyszał o mieszkaniach, w których prąd reaguje na głos bądź klaśnięcie dłońmi, drzwi można otwierać za pomocą skanera siatkówki oka, a czujniki wykrywają zagrożenie i samoistnie powiadamiają odpowiednie służby. Co prawda na razie, na tego typu nowinki mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi, ale warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu o takich sprzętach mogliśmy jedynie marzyć czytając książki sci-fictions. Wszystko jest kwestią czasu.

Wszystkie Aktualności
OZE
Ekologia
Lifestyle
Dla Gmin
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE Bezpieczeństwo w energetyce można rozumieć w sposób dwutorowy. Po pierwsze jako bezpieczeństwo państwa dotyczące zróżnicowania dostaw oraz jako możliwość zagwarantowania potrzeb w tej materii zwykłego obywatela.
Więcej...
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane Człowiek w negatywny sposób ingeruje w atmosferę, przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczeń i emisji niepożądanych gazów. Nasze działania w ewidentny sposób zakłócają naturalny skład atmosfery, czego wynikiem jest m.in. powiększająca się dziura ozonowa.
Więcej...
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych. Instalacja kolektorów słonecznych
Więcej...
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna Edukacja to proces związany z wychowywaniem i kształtowaniem postaw społecznych. W przypadku edukacji ekologicznej jest ona ukierunkowana na upowszechnianie ochrony środowiska. Swoim zakresem obejmuje wiele grup, od specjalistów po dzieci i młodzież.
Więcej...
Edukacja ekologiczna
Europejski rynek fotowoltaliki
Europejski rynek fotowoltaliki Rynek europejski fotowoltaliki charakteryzuje się dynamiką i ulega ciągłemu rozwojowi. Prosperuje on dobrze i wyróżnia się na tle rynków światowych. Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Power Europe odnotowuje, w stosunku do poprzednich lat,
Więcej...
Europejski rynek fotowoltaliki
Program „Czyste Powietrze
Program „Czyste Powietrze” Polska jest krajem, który posiada anachroniczne metody i sposoby produkcji energii. Przyczyniają się one do zanieczyszczeń powietrza, które z kolei szkodzą człowiekowi. Polityka energetyczna państwa oparta jest na węglu oraz surowcach, które w sposób negatywny wpływają na środowisko naturalne.
Więcej...
Program „Czyste Powietrze
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu Wielu mieszkańców Polski posiada domy, które mają przestarzałą strukturę. Są źle ocieplone, mają nieszczelne okna, a to z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania. System grzewczy oparty na kotłach węglowych
Więcej...
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Walka ze smogiem
Walka ze smogiem Walka ze smogiem to zakrojona na szeroką skalę akcja mająca poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Z racji bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza na niektórych obszarach naszego kraju, rząd przyjął projekt zmiany ustawy o termomodernizacji budynków.
Więcej...
Walka ze smogiem
Domy energooszczędne - energooszczędność
Domy energooszczędne - energooszczędność Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania.
Więcej...
Domy energooszczędne - energooszczędność
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie W trakcie trwającej cyfryzacji przechodzimy z epoki papieru do ery komputerów i smartfonów. Dzięki internetowi możemy zapoznawać się z gazetami, które do tej pory wychodziły tylko w formie papierowej.
Więcej...
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.
Więcej...
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii Jako społeczeństwo globalne jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Energię tę wykorzystujemy do napędzania różnych sprzętów oraz urządzeń RTV i AGD. Służy nam ona również do innych celów, jakim jest na przykład ogrzewanie domu.
Więcej...
Magazynowanie energii
Nowelizacja ustawy OZE
Nowelizacja ustawy OZE Ustawa, która weszła w życie 7 czerwca 2018 roku, nowelizuje i uaktualnia zakres dotyczący Odnawialnych Żródeł Energii (OZE). Podstawowe zadanie, to zgodność norm prawnych ustawy o OZE z aspektami obejmującymi pomoc publiczną.
Więcej...
Nowelizacja ustawy OZE
OZE a ochrona środowiska
OZE a ochrona środowiska Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.
Więcej...
OZE a ochrona środowiska
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja) Istnieje wiele organizacji i fundacji zaangażowanych w edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Dobry przykład rodzica oraz wczesna edukacja np. w przedszkolu, uczy nieletnich dbałości o środowisko już od najmłodszych lat, czyli wtedy, gdy dziecko jest najbardziej chłonne wiedzy i najlepiej ją przyswaja.
Więcej...
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
Przygotuj instalację do zimy
Przygotuj instalację do zimy Szanowni Państwo, W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego firma Sanito Sp. z o. o. chciałaby przypomnieć kilka zasad poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej, których przestrzeganie należy do obowiązków Użytkowników instalacji.
Więcej...
Przygotuj instalację do zimy
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.
Udostępniamy Państwu filmy instruktarzowe, dzięki którym będą mogli Państwo uporać się sami z większością usterek. Kita: Instrukcja podłączenia Touch Panel do pompy KITA instrukcja 1 house climate control instrukcja 2 house climate control instrukcja 3 house climate control instrukcja 4 house climate control instrukcja 5 house climate control Aquapura: Zmiana języka Aktywuj i automatycznie ustaw tryb Legionella Kliknij Zmiana trybu ECO AUTO BOOST Kliknij Ustawianie programu czasowego Kliknij Ustawianie wymaganej temperatury CWU Kliknij Włączenie Grzałki Elektrycznej Kliknij
Więcej...
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.