Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City

Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.
Zarządzanie energią w dużych miastach nie jest łatwe, dlatego postuluje się o stosowanie takich środków, które uwzględniają dbałość o środowisko naturalne. Dużo łatwiej będzie się nam dostać komunikacją publiczną z Warszawy do Lublina niż z Samogoszczy do Gończyc (małe wsie w woj. Mazowieckim), mimo, że odległość kilometrów w pierwszym przypadku jest kilkanaście razy większa niż w drugim. Państwo zapewniając szeroki wachlarz komunikacyjny nie tylko chce przyciągać w ten sposób turystów czy mieszkańców, ale chce również przyczyniać się do bycia eko. Im więcej połączeń środków komunikacji miejskiej, tym mniej samochodów na ulicach, a to z kolei oznacza mniejszą ilość emitowanych spalin do atmosfery.
Dziś łącznikiem między urzędem a petentami jest Internet.
To ważne medium służące m.in. do komunikowania się. Inteligentne miasta starają się angażować swoich mieszkańców w funkcjonowanie urzędów i podejmowanie ważnych decyzji. Doskonałym tego przykładem są budżety partycypacyjne, za pośrednictwem, których władze realizują cele, na które głosowali mieszkańcy. Może to być plac zabaw dla dzieci w okolicy, wiata przystankowa czy ławka w pobliskim parku. To mieszkańcy decydują, na co państwo ma wydać pieniądze. Tego typu działania są doskonałym sposobem na zaangażowanie społeczeństwa w życie publiczne.
Inteligentne miasto zwiększa jakość życia swoich mieszkańców. Populacja bardziej kreatywnie wykorzystuje osiągnięcia techniki i wiedzę na ich temat. Motorem, który pobudza do życia takie miasta jest m.in. działalność firm technologicznych i władz miasta, a także aktywizacja mieszkańców. Miasta stają się oszczędniejsze, ogranicza się też problem zakorkowanych przez samochody ulic, sygnalizacja świetlna jest regulowana cyfrowo, przez co dostosowuje się do natężenia ruchu. Ponadto istnieją systemy np. w parkingach podziemnych, dzięki którym jesteśmy na bieżąco informowani o możliwości znalezienia wolnego miejsca.
Kolejnym przykładem są tak zwane inteligentne śmietniki, które wysyłają informację o swojej pojemności do odpowiednich służb, przez co nigdy nie wypadają z nich śmieci. Dość często spotykaną formą udogodnień są latarnie, które reagują na ruch. Jest to również dobry sposób na oszczędzanie energii. Rozwój monitoringu w miastach zaczyna być powszechnie stosowany i spotyka się raczej z pozytywnym odbiorem. Z jego pomocą wzrasta nasze bezpieczeństwo i wykrywalność przestępstw. Wszelkie zmiany w większych miastach odbywają się etapami, dzięki czemu mamy możliwość przyzwyczajenia się do reform, a tym samym zwiększa się nasz komfort egzystencjalny. Tego typu udogodnienia, nie tylko oszczędzają czas czy pieniądze, ale także przyczyniają się do komfortowego stylu życia, przez co, coraz częściej wpisują się na listę obowiązkowych w inteligentnych miastach.Na pewno każdy z nas słyszał o mieszkaniach, w których prąd reaguje na głos bądź klaśnięcie dłońmi, drzwi można otwierać za pomocą skanera siatkówki oka, a czujniki wykrywają zagrożenie i samoistnie powiadamiają odpowiednie służby. Co prawda na razie, na tego typu nowinki mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi, ale warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu o takich sprzętach mogliśmy jedynie marzyć czytając książki sci-fictions. Wszystko jest kwestią czasu.