Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych.
Instalacja kolektorów słonecznych składa się z baterii płyt, na ogół zamontowanych na dachach budynków, a specjalnie zainstalowany podgrzewacz w środku mieszkania (zazwyczaj w sąsiedztwie kotła c.o i zespołu pompowo-sterowniczego umieszczonego obok podgrzewacza), współpracuje z innymi urządzeniami i rozprowadza ciepło. Jego działanie można ująć następująco. Kolektor przekształca promienie słoneczne na pożądane ciepło, a nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym.
Aby działania kolektorów były efektowne, powinny one być ustawione względem stron światła. Największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym. Jeśli dom ma niekorzystne położenie względem światła słonecznego, warto zainwestować w kolektory rurowe, w których każdy wedle indywidualnych potrzeb może dopasować kierunek ustawienia absorbera. Należy też pamiętać, że kolektorów nie można montować w zacienionych miejscach lub blisko drzew, gdyż wtedy nie będą one w stanie uzyskiwać pożądanych efektów. Dla jeszcze lepszej wydajności działania kolektorów ważne jest ustawienie ich pod odpowiednim kątem. Najlepsze efektu możemy uzyskać, gdy promienie świetlne będą padać prostopadle do ich powierzchni. Warto pamiętać, że położenie Słońca zmienia się w ciągu roku, a więc optymalny kąt ustawienia kolektorów również nie jest stały. Ilość pozyskiwanej energii zależy także od miejsca montażu kolektorów.
Warto też pamiętać o czynnikach, które zmniejszają wydajność kolektorów. Jest to m.in. zwykły kurz. Osiada nie tylko na powierzchni, ale również na absorberze, wtedy promieniowanie słoneczne zamiast docierać do absorbera, jest odbijane i rozpraszane w drobinkach kurzu. Po kilku latach eksploatacji sprawność kolektorów może zmniejszyć się nawet o 30%, dlatego warto przemywać powierzchnię urządzenia chociaż raz w roku.
Kolektor zbudowany jest z takich elementów jak: szyba solarna, absorber, który przekształca energię i rurek przylutowanych do niego, aluminiowej obudowy oraz izolacji - jest nią wełna mineralna. Przy instalowaniu kolektora należy wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce.
Przed zainwestowaniem w kolektory słoneczne warto się zastanowić, który rodzaj będzie dla nas najlepszą opcją. Kolektor z powodu podobnej budowy mylony jest z ogniwami fotowoltaicznymi. Te pierwsze służą do pozyskiwania ciepła, natomiast fotoogniwa wytwarzają prąd elektryczny.
Decydując się na kolektor, nasz wybór współgra z tendencjami ekologicznymi, a dbamy o czystość powietrza. Słońce jest łatwym i przede wszystkim darmowym źródłem do pozyskiwania energii i ciepła.
Środowisko, w którym funkcjonujemy jest zanieczyszczone i zaniedbane. Byśmy mogli żyć i oddychać świeżym powietrzem powinniśmy w odpowiedni sposób o nie zadbać. Kolor zielony, a więc wszelka roślinność, która nas otacza, koji oczy i przyczynia się do dobrego samopoczucia. Flora niweluje zanieczyszczenie powietrza, wytwarzając pożądany dla nas tlen. Dlatego, gdy wybieramy eko – urządzenia do produkcji ciepła przyczyniamy się do dbania o środowisko.
Jesteśmy częścią ekosystemu i ważnym elementem, który go kształtuje. Starajmy się być Eko, aby przyczyniać się do poprawy jakości środowiska. Dbajmy o własną świadomość, ponieważ to ona w znacznym stopniu wpływa na nasze decyzje, które mogą pomóc lub zaszkodzić naszej planecie. Dbajmy o to, co nasze.