AKTUALNOŚCI

Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej

Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych.

Instalacja kolektorów słonecznych składa się z baterii płyt, na ogół zamontowanych na dachach budynków, a specjalnie zainstalowany podgrzewacz w środku mieszkania (zazwyczaj w sąsiedztwie kotła c.o i zespołu pompowo-sterowniczego umieszczonego obok podgrzewacza), współpracuje z innymi urządzeniami i rozprowadza ciepło. Jego działanie można ująć następująco. Kolektor przekształca promienie słoneczne na pożądane ciepło, a nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym.

Aby działania kolektorów były efektowne, powinny one być ustawione względem stron światła. Największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym. Jeśli dom ma niekorzystne położenie względem światła słonecznego, warto zainwestować w kolektory rurowe, w których każdy wedle indywidualnych potrzeb może dopasować kierunek ustawienia absorbera. Należy też pamiętać, że kolektorów nie można montować w zacienionych miejscach lub blisko drzew, gdyż wtedy nie będą one w stanie uzyskiwać pożądanych efektów. Dla jeszcze lepszej wydajności działania kolektorów ważne jest ustawienie ich pod odpowiednim kątem. Najlepsze efektu możemy uzyskać, gdy promienie świetlne będą padać prostopadle do ich powierzchni. Warto pamiętać, że położenie Słońca zmienia się w ciągu roku, a więc optymalny kąt ustawienia kolektorów również nie jest stały. Ilość pozyskiwanej energii zależy także od miejsca montażu kolektorów.

Warto też pamiętać o czynnikach, które zmniejszają wydajność kolektorów. Jest to m.in. zwykły kurz. Osiada nie tylko na powierzchni, ale również na absorberze, wtedy promieniowanie słoneczne zamiast docierać do absorbera, jest odbijane i rozpraszane w drobinkach kurzu. Po kilku latach eksploatacji sprawność kolektorów może zmniejszyć się nawet o 30%, dlatego warto przemywać powierzchnię urządzenia chociaż raz w roku.

Kolektor zbudowany jest z takich elementów jak: szyba solarna, absorber, który przekształca energię i rurek przylutowanych do niego, aluminiowej obudowy oraz izolacji -  jest nią wełna mineralna. Przy instalowaniu kolektora należy wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce.

Przed zainwestowaniem w kolektory słoneczne warto się zastanowić, który rodzaj będzie dla nas najlepszą opcją. Kolektor z powodu podobnej budowy mylony jest z ogniwami fotowoltaicznymi. Te pierwsze służą do pozyskiwania ciepła, natomiast fotoogniwa wytwarzają prąd elektryczny.

Decydując się na kolektor, nasz wybór współgra z tendencjami ekologicznymi, a dbamy o czystość powietrza. Słońce jest łatwym i przede wszystkim darmowym źródłem do pozyskiwania energii i ciepła.

Środowisko, w którym funkcjonujemy jest zanieczyszczone i zaniedbane. Byśmy mogli żyć i oddychać świeżym powietrzem powinniśmy w odpowiedni sposób o nie zadbać. Kolor zielony, a więc wszelka roślinność, która nas otacza, koji oczy i przyczynia się do dobrego samopoczucia. Flora niweluje zanieczyszczenie powietrza, wytwarzając pożądany dla nas tlen. Dlatego, gdy wybieramy eko – urządzenia do produkcji ciepła przyczyniamy się do dbania o środowisko.

Jesteśmy częścią ekosystemu i ważnym elementem, który go kształtuje. Starajmy się być Eko, aby przyczyniać się do poprawy jakości środowiska. Dbajmy o własną świadomość, ponieważ to ona w znacznym stopniu wpływa na nasze decyzje, które mogą pomóc lub zaszkodzić naszej planecie. Dbajmy o to, co nasze.

Wszystkie Aktualności
OZE
Ekologia
Lifestyle
Dla Gmin
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE Bezpieczeństwo w energetyce można rozumieć w sposób dwutorowy. Po pierwsze jako bezpieczeństwo państwa dotyczące zróżnicowania dostaw oraz jako możliwość zagwarantowania potrzeb w tej materii zwykłego obywatela.
Więcej...
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane Człowiek w negatywny sposób ingeruje w atmosferę, przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczeń i emisji niepożądanych gazów. Nasze działania w ewidentny sposób zakłócają naturalny skład atmosfery, czego wynikiem jest m.in. powiększająca się dziura ozonowa.
Więcej...
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych. Instalacja kolektorów słonecznych
Więcej...
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna Edukacja to proces związany z wychowywaniem i kształtowaniem postaw społecznych. W przypadku edukacji ekologicznej jest ona ukierunkowana na upowszechnianie ochrony środowiska. Swoim zakresem obejmuje wiele grup, od specjalistów po dzieci i młodzież.
Więcej...
Edukacja ekologiczna
Europejski rynek fotowoltaliki
Europejski rynek fotowoltaliki Rynek europejski fotowoltaliki charakteryzuje się dynamiką i ulega ciągłemu rozwojowi. Prosperuje on dobrze i wyróżnia się na tle rynków światowych. Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Power Europe odnotowuje, w stosunku do poprzednich lat,
Więcej...
Europejski rynek fotowoltaliki
Program „Czyste Powietrze
Program „Czyste Powietrze” Polska jest krajem, który posiada anachroniczne metody i sposoby produkcji energii. Przyczyniają się one do zanieczyszczeń powietrza, które z kolei szkodzą człowiekowi. Polityka energetyczna państwa oparta jest na węglu oraz surowcach, które w sposób negatywny wpływają na środowisko naturalne.
Więcej...
Program „Czyste Powietrze
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu Wielu mieszkańców Polski posiada domy, które mają przestarzałą strukturę. Są źle ocieplone, mają nieszczelne okna, a to z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania. System grzewczy oparty na kotłach węglowych
Więcej...
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Walka ze smogiem
Walka ze smogiem Walka ze smogiem to zakrojona na szeroką skalę akcja mająca poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Z racji bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza na niektórych obszarach naszego kraju, rząd przyjął projekt zmiany ustawy o termomodernizacji budynków.
Więcej...
Walka ze smogiem
Domy energooszczędne - energooszczędność
Domy energooszczędne - energooszczędność Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania.
Więcej...
Domy energooszczędne - energooszczędność
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie W trakcie trwającej cyfryzacji przechodzimy z epoki papieru do ery komputerów i smartfonów. Dzięki internetowi możemy zapoznawać się z gazetami, które do tej pory wychodziły tylko w formie papierowej.
Więcej...
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.
Więcej...
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii Jako społeczeństwo globalne jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Energię tę wykorzystujemy do napędzania różnych sprzętów oraz urządzeń RTV i AGD. Służy nam ona również do innych celów, jakim jest na przykład ogrzewanie domu.
Więcej...
Magazynowanie energii
Nowelizacja ustawy OZE
Nowelizacja ustawy OZE Ustawa, która weszła w życie 7 czerwca 2018 roku, nowelizuje i uaktualnia zakres dotyczący Odnawialnych Żródeł Energii (OZE). Podstawowe zadanie, to zgodność norm prawnych ustawy o OZE z aspektami obejmującymi pomoc publiczną.
Więcej...
Nowelizacja ustawy OZE
OZE a ochrona środowiska
OZE a ochrona środowiska Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.
Więcej...
OZE a ochrona środowiska
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja) Istnieje wiele organizacji i fundacji zaangażowanych w edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Dobry przykład rodzica oraz wczesna edukacja np. w przedszkolu, uczy nieletnich dbałości o środowisko już od najmłodszych lat, czyli wtedy, gdy dziecko jest najbardziej chłonne wiedzy i najlepiej ją przyswaja.
Więcej...
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
Przygotuj instalację do zimy
Przygotuj instalację do zimy Szanowni Państwo, W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego firma Sanito Sp. z o. o. chciałaby przypomnieć kilka zasad poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej, których przestrzeganie należy do obowiązków Użytkowników instalacji.
Więcej...
Przygotuj instalację do zimy
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.
Udostępniamy Państwu filmy instruktarzowe, dzięki którym będą mogli Państwo uporać się sami z większością usterek. Kita: Instrukcja podłączenia Touch Panel do pompy KITA instrukcja 1 house climate control instrukcja 2 house climate control instrukcja 3 house climate control instrukcja 4 house climate control instrukcja 5 house climate control Aquapura: Zmiana języka Aktywuj i automatycznie ustaw tryb Legionella Kliknij Zmiana trybu ECO AUTO BOOST Kliknij Ustawianie programu czasowego Kliknij Ustawianie wymaganej temperatury CWU Kliknij Włączenie Grzałki Elektrycznej Kliknij
Więcej...
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.