AKTUALNOŚCI

Domy energooszczędne - energooszczędność

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania. Warto więc wybudować mieszkanie, które będzie zużywać jak najmniejszą ilość energii. Istniejące domy, które z taką myślą nie były budowane w każdej chwili możemy poddać termomodernizacji.

Jeśli decydujemy się na dom energooszczędny, warto zacząć od podstaw. Fachowcy budowlani zalecają, aby była to zwarta bryła na planie prostokąta. Takie domy mają tańszą eksploatację. Jeśli chodzi o rodzaj dachu, to najbardziej polecany jest dach jednospadowy. Jeśli budynek jest szczelny wtedy ciepło nie ma którędy „uciekać”. Czynniki, które mają wpływ na termoizolację domu to m.in. rozmiar budynku, jego ukształtowanie, materiały stosowane do pokrycia dachu, ścian, podłóg, sposób ocieplenia czy jakoś wentylacji. Istotną informacją dla osób decydujących się na energooszczędność jest fakt, że strona południowa jest bardziej nasłoneczniona od pozostałych. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli myślimy o pozyskiwaniu energii z kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznej.

Dom, który ma być tani w utrzymaniu, musi posiadać odpowiedni układ pomieszczeń.

Północ nie powinna być oszklona. Budujemy więc tam pomieszczenia, które tego nie wymagają, oczywiście uwzględniając odpowiednie materiały budowlane, aby izolacja termiczna była skuteczna. Wykorzystując technologię szkieletową zostawiamy dużo miejsca dla grubej izolacji. W miejscach, w których jest ona gorszej jakości może pojawić się woda, pleśń czy grzyb.

W domach energooszczędnych nie zaleca się wykonywanie balkonów, gdyż ocieplenie płyt balkonowych jest bardzo trudne. Następną kwestią, którą należy uwzględnić to odpowiednio dobrana wentylacja budynku. Utrata ciepła poprzez kanały wentylacyjne może zmniejszyć temperaturę panującą w mieszkaniu nawet o połowę.

By budowa naszego domu zdała egzamin z energooszczędności, trzeba mieć na uwadze architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i instalacyjne cele. Ich realizacja przyczyni się do budowy eko domu, a takie podejście pozwoli zaoszczędzi pieniądze oraz zapewni komfort mieszkania.

Dom, który jest odpowiednio ocieplony i zaizolowany, znacznie oszczędza zasoby energetyczne, ponieważ potrzebuje mniej energii elektrycznej. Klasyfikując budynki pod względem zużycia energii od takich, które potrzebują najwięcej do takich, któremają mniejsze wymagania, możemy wytypować budynki standardowe, energooszczędne, niskoenergetyczne i na koniec pasywne, które zużywają najmniejsza ilość energii.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, w zimie możemy w ten sposób ogrzać cały dom lub wybrane pomieszczenie, a w lato rozprowadzić przyjemny chłód. Koszty energetyczne z roku na rok stale rosną, a więc budując energooszczędny dom możemy zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. W ten sposób przyczyniamy się również do ochrony środowiska. Dobrze przemyślany projekt, zawierający wiele aspektów dotyczących oszczędności w eksploatacji, da nam wygodę, mniejsze rachunki i przyjemność w użytkowaniu. Dom jako konstrukcja składa się z pojedynczych elementów, odpowiednio dobrane tworzą spójną całość. Budujmy więc od podstaw, tak aby wszystko ze sobą współgrało i jako całość służyło nam latami.

Wszystkie Aktualności
OZE
Ekologia
Lifestyle
Dla Gmin
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE Bezpieczeństwo w energetyce można rozumieć w sposób dwutorowy. Po pierwsze jako bezpieczeństwo państwa dotyczące zróżnicowania dostaw oraz jako możliwość zagwarantowania potrzeb w tej materii zwykłego obywatela.
Więcej...
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane Człowiek w negatywny sposób ingeruje w atmosferę, przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczeń i emisji niepożądanych gazów. Nasze działania w ewidentny sposób zakłócają naturalny skład atmosfery, czego wynikiem jest m.in. powiększająca się dziura ozonowa.
Więcej...
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych. Instalacja kolektorów słonecznych
Więcej...
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna Edukacja to proces związany z wychowywaniem i kształtowaniem postaw społecznych. W przypadku edukacji ekologicznej jest ona ukierunkowana na upowszechnianie ochrony środowiska. Swoim zakresem obejmuje wiele grup, od specjalistów po dzieci i młodzież.
Więcej...
Edukacja ekologiczna
Europejski rynek fotowoltaliki
Europejski rynek fotowoltaliki Rynek europejski fotowoltaliki charakteryzuje się dynamiką i ulega ciągłemu rozwojowi. Prosperuje on dobrze i wyróżnia się na tle rynków światowych. Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Power Europe odnotowuje, w stosunku do poprzednich lat,
Więcej...
Europejski rynek fotowoltaliki
Program „Czyste Powietrze
Program „Czyste Powietrze” Polska jest krajem, który posiada anachroniczne metody i sposoby produkcji energii. Przyczyniają się one do zanieczyszczeń powietrza, które z kolei szkodzą człowiekowi. Polityka energetyczna państwa oparta jest na węglu oraz surowcach, które w sposób negatywny wpływają na środowisko naturalne.
Więcej...
Program „Czyste Powietrze
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu Wielu mieszkańców Polski posiada domy, które mają przestarzałą strukturę. Są źle ocieplone, mają nieszczelne okna, a to z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania. System grzewczy oparty na kotłach węglowych
Więcej...
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Walka ze smogiem
Walka ze smogiem Walka ze smogiem to zakrojona na szeroką skalę akcja mająca poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Z racji bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza na niektórych obszarach naszego kraju, rząd przyjął projekt zmiany ustawy o termomodernizacji budynków.
Więcej...
Walka ze smogiem
Domy energooszczędne - energooszczędność
Domy energooszczędne - energooszczędność Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania.
Więcej...
Domy energooszczędne - energooszczędność
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie W trakcie trwającej cyfryzacji przechodzimy z epoki papieru do ery komputerów i smartfonów. Dzięki internetowi możemy zapoznawać się z gazetami, które do tej pory wychodziły tylko w formie papierowej.
Więcej...
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.
Więcej...
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii Jako społeczeństwo globalne jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Energię tę wykorzystujemy do napędzania różnych sprzętów oraz urządzeń RTV i AGD. Służy nam ona również do innych celów, jakim jest na przykład ogrzewanie domu.
Więcej...
Magazynowanie energii
Nowelizacja ustawy OZE
Nowelizacja ustawy OZE Ustawa, która weszła w życie 7 czerwca 2018 roku, nowelizuje i uaktualnia zakres dotyczący Odnawialnych Żródeł Energii (OZE). Podstawowe zadanie, to zgodność norm prawnych ustawy o OZE z aspektami obejmującymi pomoc publiczną.
Więcej...
Nowelizacja ustawy OZE
OZE a ochrona środowiska
OZE a ochrona środowiska Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.
Więcej...
OZE a ochrona środowiska
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja) Istnieje wiele organizacji i fundacji zaangażowanych w edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Dobry przykład rodzica oraz wczesna edukacja np. w przedszkolu, uczy nieletnich dbałości o środowisko już od najmłodszych lat, czyli wtedy, gdy dziecko jest najbardziej chłonne wiedzy i najlepiej ją przyswaja.
Więcej...
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
Przygotuj instalację do zimy
Przygotuj instalację do zimy Szanowni Państwo, W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego firma Sanito Sp. z o. o. chciałaby przypomnieć kilka zasad poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej, których przestrzeganie należy do obowiązków Użytkowników instalacji.
Więcej...
Przygotuj instalację do zimy
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.
Udostępniamy Państwu filmy instruktarzowe, dzięki którym będą mogli Państwo uporać się sami z większością usterek. Kita: Instrukcja podłączenia Touch Panel do pompy KITA instrukcja 1 house climate control instrukcja 2 house climate control instrukcja 3 house climate control instrukcja 4 house climate control instrukcja 5 house climate control Aquapura: Zmiana języka Aktywuj i automatycznie ustaw tryb Legionella Kliknij Zmiana trybu ECO AUTO BOOST Kliknij Ustawianie programu czasowego Kliknij Ustawianie wymaganej temperatury CWU Kliknij Włączenie Grzałki Elektrycznej Kliknij
Więcej...
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.