Domy energooszczędne - energooszczędność

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania. Warto więc wybudować mieszkanie, które będzie zużywać jak najmniejszą ilość energii. Istniejące domy, które z taką myślą nie były budowane w każdej chwili możemy poddać termomodernizacji.
Jeśli decydujemy się na dom energooszczędny, warto zacząć od podstaw. Fachowcy budowlani zalecają, aby była to zwarta bryła na planie prostokąta. Takie domy mają tańszą eksploatację. Jeśli chodzi o rodzaj dachu, to najbardziej polecany jest dach jednospadowy. Jeśli budynek jest szczelny wtedy ciepło nie ma którędy „uciekać”. Czynniki, które mają wpływ na termoizolację domu to m.in. rozmiar budynku, jego ukształtowanie, materiały stosowane do pokrycia dachu, ścian, podłóg, sposób ocieplenia czy jakoś wentylacji. Istotną informacją dla osób decydujących się na energooszczędność jest fakt, że strona południowa jest bardziej nasłoneczniona od pozostałych. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli myślimy o pozyskiwaniu energii z kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznej.
Dom, który ma być tani w utrzymaniu, musi posiadać odpowiedni układ pomieszczeń.
Północ nie powinna być oszklona. Budujemy więc tam pomieszczenia, które tego nie wymagają, oczywiście uwzględniając odpowiednie materiały budowlane, aby izolacja termiczna była skuteczna. Wykorzystując technologię szkieletową zostawiamy dużo miejsca dla grubej izolacji. W miejscach, w których jest ona gorszej jakości może pojawić się woda, pleśń czy grzyb.W domach energooszczędnych nie zaleca się wykonywanie balkonów, gdyż ocieplenie płyt balkonowych jest bardzo trudne. Następną kwestią, którą należy uwzględnić to odpowiednio dobrana wentylacja budynku. Utrata ciepła poprzez kanały wentylacyjne może zmniejszyć temperaturę panującą w mieszkaniu nawet o połowę.
By budowa naszego domu zdała egzamin z energooszczędności, trzeba mieć na uwadze architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i instalacyjne cele. Ich realizacja przyczyni się do budowy eko domu, a takie podejście pozwoli zaoszczędzi pieniądze oraz zapewni komfort mieszkania.

Dom, który jest odpowiednio ocieplony i zaizolowany, znacznie oszczędza zasoby energetyczne, ponieważ potrzebuje mniej energii elektrycznej. Klasyfikując budynki pod względem zużycia energii od takich, które potrzebują najwięcej do takich, któremają mniejsze wymagania, możemy wytypować budynki standardowe, energooszczędne, niskoenergetyczne i na koniec pasywne, które zużywają najmniejsza ilość energii.
Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, w zimie możemy w ten sposób ogrzać cały dom lub wybrane pomieszczenie, a w lato rozprowadzić przyjemny chłód. Koszty energetyczne z roku na rok stale rosną, a więc budując energooszczędny dom możemy zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. W ten sposób przyczyniamy się również do ochrony środowiska. Dobrze przemyślany projekt, zawierający wiele aspektów dotyczących oszczędności w eksploatacji, da nam wygodę, mniejsze rachunki i przyjemność w użytkowaniu. Dom jako konstrukcja składa się z pojedynczych elementów, odpowiednio dobrane tworzą spójną całość. Budujmy więc od podstaw, tak aby wszystko ze sobą współgrało i jako całość służyło nam latami.