AKTUALNOŚCI

OZE a ochrona środowiska

Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.

Weźmy pod uwagę elektrownie wiatrowe. Zmieniają ona wygląd krajobrazu na raczej mało przyjemny dla oka, mogą stanowić zagrożenie dla ptaków, a wiele osób mieszkających w pobliżu wiatraków twierdzi, że wytwarzają one okropny hałas, który w nocy nie daje spać. Z kolei różne działania elektrowni wodnych mogą wpływać na zmniejszenie, a nawet wyginięcie określonych populacji organizmów żyjących w wodzie. Jednak ogromną zaletą wymienionych elektrowni jest ich koszt i pozytywny wpływ na środowisko, którego nie zanieczyszczają tak jak np. dymy z kominów czy spaliny z rur wydechowych naszych pojazdów.

Ogromne znaczenie dla OZE ma Słońce. Jeśli będziemy je mogli wykorzystać w maksymalny sposób, zaspokoi ono nasze potrzeby energetyczne i cieplne. Podejmując takie działania zmniejszymy ilość CO2 emitowanego do atmosfery. Rozwiązaniem technologicznym wykorzystującym Słońce są np. kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Kolejnym sposobem generowania energii jest woda. Daje ona również ekologiczne rozwiązanie problemu. Istnieje przewaga procentowa, która zwiększa ochronę środowiska, gdy zastosujemy innowacyjne rozwiązania pozyskiwania energii.

Pozyskując i wytwarzając energię tradycyjnymi metodami możemy zaobserwować, że źródła, z których ją czerpiemy, nieodwracalnie zmniejszają swoje zasoby. Dlatego warto inwestować w OZE, które są mniej inwazyjne i mają znacznie mniejszy wpływ na zmiany środowiska naturalnego. Przeciętny Kowalski nie wie ile pozostało zasobów surowcowych naturalnych. Tego typu informacje są ściśle chronione przez państwa, aby w przypadku zagrożenia ich pełnego zużycia nie wzbudzić paniki. Jednak będąc przezornym warto zainwestować w OZE.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczmy energię słoneczną, wiatrową, wodną i biomasy – spalanie roślin oraz energię geotermalną.

W ostatnich latach odnotowujemy wzrost użytkowania OZE, co jest bardzo pozytywna informacją. Biorąc pod uwagę Słońce - nie płacimy za wykorzystywanie promieni słonecznych, a uzyskujemy źródło, która nie ulega wyczerpaniu. W ciągu krótkiego czasu może dać tyle energii, ile zużywa ludzkość w ciągu całego roku.

W rejonach Polski, które są wietrzne stosuje się elektrownie wiatrowe, tam gdzie mamy podziemne gorące wody, wykorzystywane są zasoby geotermalne. Staramy się w pełni wykorzystywać ukształtowanie terenu i wszelkie jego zasoby. Tego typu innowacje powoli zaczynają się upowszechniać. Jesteśmy na początku drogi, która ma się przyczynić do zmian w uzyskiwaniu energii. Taka alternatywa może stać się dla nas przyszłością, więc warto się zastanowić nad jej wdrażaniem.

OZE dają możliwość rozwoju gospodarczego i stwarzają nowe miejsca pracy. Dla populacji ludzkiej ważne jest, że wybierając odnawialne źródła energii, przykładamy się do ochrony środowiska naturalnego. Jego ochrona ma dla nas priorytetowe znaczenie, ponieważ im czystsze i niezakłócone działalnością człowieka powietrze, tym bardziej poprawia się nasze samopoczucie i stan zdrowia.

Ochrona środowiska i OZE są ze sobą ściśle powiązane. Ważne jest byśmy dostrzegli te zależności, ponieważ niosą one ze sobą wiele korzyści. Natura jest dla nas matką, która zapewnia pożywienie czy tlen, więc gdy choruje to warto zadbać o jej stan i sprawić, aby poczuła się lepiej. To właśnie na nas spada obowiązek jej pielęgnacji i ochrony. Jeśli będziemy ją wykorzystywać w sposób racjonalny, ekonomiczny i ekologiczny, będzie nam służyć tysiące lat.

Wszystkie Aktualności
OZE
Ekologia
Lifestyle
Dla Gmin
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE Bezpieczeństwo w energetyce można rozumieć w sposób dwutorowy. Po pierwsze jako bezpieczeństwo państwa dotyczące zróżnicowania dostaw oraz jako możliwość zagwarantowania potrzeb w tej materii zwykłego obywatela.
Więcej...
Bezpieczeństwo energetyczne a rozwój OZE
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane Człowiek w negatywny sposób ingeruje w atmosferę, przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczeń i emisji niepożądanych gazów. Nasze działania w ewidentny sposób zakłócają naturalny skład atmosfery, czego wynikiem jest m.in. powiększająca się dziura ozonowa.
Więcej...
Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej Ludzie są organizmami, które utrzymują stałą temperaturę ciała. W chłodniejsze dni potrzebne jest nam dostarczenie ciepła z zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie kolektorów słonecznych. Instalacja kolektorów słonecznych
Więcej...
Działanie instalacji solarnych – wykorzystanie energii słonecznej
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna Edukacja to proces związany z wychowywaniem i kształtowaniem postaw społecznych. W przypadku edukacji ekologicznej jest ona ukierunkowana na upowszechnianie ochrony środowiska. Swoim zakresem obejmuje wiele grup, od specjalistów po dzieci i młodzież.
Więcej...
Edukacja ekologiczna
Europejski rynek fotowoltaliki
Europejski rynek fotowoltaliki Rynek europejski fotowoltaliki charakteryzuje się dynamiką i ulega ciągłemu rozwojowi. Prosperuje on dobrze i wyróżnia się na tle rynków światowych. Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Power Europe odnotowuje, w stosunku do poprzednich lat,
Więcej...
Europejski rynek fotowoltaliki
Program „Czyste Powietrze
Program „Czyste Powietrze” Polska jest krajem, który posiada anachroniczne metody i sposoby produkcji energii. Przyczyniają się one do zanieczyszczeń powietrza, które z kolei szkodzą człowiekowi. Polityka energetyczna państwa oparta jest na węglu oraz surowcach, które w sposób negatywny wpływają na środowisko naturalne.
Więcej...
Program „Czyste Powietrze
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu Wielu mieszkańców Polski posiada domy, które mają przestarzałą strukturę. Są źle ocieplone, mają nieszczelne okna, a to z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania. System grzewczy oparty na kotłach węglowych
Więcej...
Wpływ termomodernizacji budynku na oszczędność na ogrzewaniu
Walka ze smogiem
Walka ze smogiem Walka ze smogiem to zakrojona na szeroką skalę akcja mająca poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Z racji bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza na niektórych obszarach naszego kraju, rząd przyjął projekt zmiany ustawy o termomodernizacji budynków.
Więcej...
Walka ze smogiem
Domy energooszczędne - energooszczędność
Domy energooszczędne - energooszczędność Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Czas jego użytkowania bardzo trudno określić, może trwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Chcemy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Korzystając z niego będziemy opłacać rachunki m.in. za prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania.
Więcej...
Domy energooszczędne - energooszczędność
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie W trakcie trwającej cyfryzacji przechodzimy z epoki papieru do ery komputerów i smartfonów. Dzięki internetowi możemy zapoznawać się z gazetami, które do tej pory wychodziły tylko w formie papierowej.
Więcej...
Elektroniczne zarządzanie dokumentami w firmie
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City Liczba mieszkańców miast stale rośnie. Państwo nieustannie podejmuje działania, które ułatwią życie ich mieszkańcom. Duże aglomeracje wykorzystują nowoczesne technologie w komunikacji czy infrastrukturze by zwiększyć jakość życia swoich mieszkańców.
Więcej...
Inteligentne miasta czyli tzw. Smart City
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii Jako społeczeństwo globalne jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Energię tę wykorzystujemy do napędzania różnych sprzętów oraz urządzeń RTV i AGD. Służy nam ona również do innych celów, jakim jest na przykład ogrzewanie domu.
Więcej...
Magazynowanie energii
Nowelizacja ustawy OZE
Nowelizacja ustawy OZE Ustawa, która weszła w życie 7 czerwca 2018 roku, nowelizuje i uaktualnia zakres dotyczący Odnawialnych Żródeł Energii (OZE). Podstawowe zadanie, to zgodność norm prawnych ustawy o OZE z aspektami obejmującymi pomoc publiczną.
Więcej...
Nowelizacja ustawy OZE
OZE a ochrona środowiska
OZE a ochrona środowiska Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.
Więcej...
OZE a ochrona środowiska
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja) Istnieje wiele organizacji i fundacji zaangażowanych w edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Dobry przykład rodzica oraz wczesna edukacja np. w przedszkolu, uczy nieletnich dbałości o środowisko już od najmłodszych lat, czyli wtedy, gdy dziecko jest najbardziej chłonne wiedzy i najlepiej ją przyswaja.
Więcej...
OZE – zaangażowanie dzieci i młodzieży (Aktywna Edukacja)
Przygotuj instalację do zimy
Przygotuj instalację do zimy Szanowni Państwo, W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego firma Sanito Sp. z o. o. chciałaby przypomnieć kilka zasad poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej, których przestrzeganie należy do obowiązków Użytkowników instalacji.
Więcej...
Przygotuj instalację do zimy
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.
Udostępniamy Państwu filmy instruktarzowe, dzięki którym będą mogli Państwo uporać się sami z większością usterek. Kita: Instrukcja podłączenia Touch Panel do pompy KITA instrukcja 1 house climate control instrukcja 2 house climate control instrukcja 3 house climate control instrukcja 4 house climate control instrukcja 5 house climate control Aquapura: Zmiana języka Aktywuj i automatycznie ustaw tryb Legionella Kliknij Zmiana trybu ECO AUTO BOOST Kliknij Ustawianie programu czasowego Kliknij Ustawianie wymaganej temperatury CWU Kliknij Włączenie Grzałki Elektrycznej Kliknij
Więcej...
Pompy Ciepła Fervor - filmy instruktarzowe.