OZE a ochrona środowiska
Stosowanie nowych rozwiązań energetycznych ma wpływać na ochronę środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatu. Użycie w praktyce OZE wychodzi naprzeciw surowcom energetycznym, aby w skuteczny sposób eliminować zanieczyszczenie na Ziemi. Jednak ma to swoje plusy i minusy.
Weźmy pod uwagę elektrownie wiatrowe. Zmieniają ona wygląd krajobrazu na raczej mało przyjemny dla oka, mogą stanowić zagrożenie dla ptaków, a wiele osób mieszkających w pobliżu wiatraków twierdzi, że wytwarzają one okropny hałas, który w nocy nie daje spać. Z kolei różne działania elektrowni wodnych mogą wpływać na zmniejszenie, a nawet wyginięcie określonych populacji organizmów żyjących w wodzie. Jednak ogromną zaletą wymienionych elektrowni jest ich koszt i pozytywny wpływ na środowisko, którego nie zanieczyszczają tak jak np. dymy z kominów czy spaliny z rur wydechowych naszych pojazdów.
Ogromne znaczenie dla OZE ma Słońce. Jeśli będziemy je mogli wykorzystać w maksymalny sposób, zaspokoi ono nasze potrzeby energetyczne i cieplne. Podejmując takie działania zmniejszymy ilość CO2 emitowanego do atmosfery. Rozwiązaniem technologicznym wykorzystującym Słońce są np. kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.
Kolejnym sposobem generowania energii jest woda. Daje ona również ekologiczne rozwiązanie problemu. Istnieje przewaga procentowa, która zwiększa ochronę środowiska, gdy zastosujemy innowacyjne rozwiązania pozyskiwania energii.
Pozyskując i wytwarzając energię tradycyjnymi metodami możemy zaobserwować, że źródła, z których ją czerpiemy, nieodwracalnie zmniejszają swoje zasoby. Dlatego warto inwestować w OZE, które są mniej inwazyjne i mają znacznie mniejszy wpływ na zmiany środowiska naturalnego. Przeciętny Kowalski nie wie ile pozostało zasobów surowcowych naturalnych. Tego typu informacje są ściśle chronione przez państwa, aby w przypadku zagrożenia ich pełnego zużycia nie wzbudzić paniki. Jednak będąc przezornym warto zainwestować w OZE.
Do odnawialnych źródeł energii zaliczmy energię słoneczną, wiatrową, wodną i biomasy – spalanie roślin oraz energię geotermalną.
W ostatnich latach odnotowujemy wzrost użytkowania OZE, co jest bardzo pozytywna informacją. Biorąc pod uwagę Słońce - nie płacimy za wykorzystywanie promieni słonecznych, a uzyskujemy źródło, która nie ulega wyczerpaniu. W ciągu krótkiego czasu może dać tyle energii, ile zużywa ludzkość w ciągu całego roku.W rejonach Polski, które są wietrzne stosuje się elektrownie wiatrowe, tam gdzie mamy podziemne gorące wody, wykorzystywane są zasoby geotermalne. Staramy się w pełni wykorzystywać ukształtowanie terenu i wszelkie jego zasoby. Tego typu innowacje powoli zaczynają się upowszechniać. Jesteśmy na początku drogi, która ma się przyczynić do zmian w uzyskiwaniu energii. Taka alternatywa może stać się dla nas przyszłością, więc warto się zastanowić nad jej wdrażaniem.
OZE dają możliwość rozwoju gospodarczego i stwarzają nowe miejsca pracy. Dla populacji ludzkiej ważne jest, że wybierając odnawialne źródła energii, przykładamy się do ochrony środowiska naturalnego. Jego ochrona ma dla nas priorytetowe znaczenie, ponieważ im czystsze i niezakłócone działalnością człowieka powietrze, tym bardziej poprawia się nasze samopoczucie i stan zdrowia.
Ochrona środowiska i OZE są ze sobą ściśle powiązane. Ważne jest byśmy dostrzegli te zależności, ponieważ niosą one ze sobą wiele korzyści. Natura jest dla nas matką, która zapewnia pożywienie czy tlen, więc gdy choruje to warto zadbać o jej stan i sprawić, aby poczuła się lepiej. To właśnie na nas spada obowiązek jej pielęgnacji i ochrony. Jeśli będziemy ją wykorzystywać w sposób racjonalny, ekonomiczny i ekologiczny, będzie nam służyć tysiące lat.