Program „Czyste Powietrze”

Polska jest krajem, który posiada anachroniczne metody i sposoby produkcji energii. Przyczyniają się one do zanieczyszczeń powietrza, które z kolei szkodzą człowiekowi. Polityka energetyczna państwa oparta jest na węglu oraz surowcach, które w sposób negatywny wpływają na środowisko naturalne.
W państwie stale rozmawia się o zmianach, co do źródeł, z których czerpiemy ciepło, m.in. dlatego Ministerstwo Środowiska aktywowało rządowy program „Czyste Powietrze”. Koncentruje się one przede wszystkim na modernizacji i efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych. Jego celem jest również zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. W ramach projektu, właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. na wymianę okien, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania, ocieplenie budynków czy wymianę starych źródeł ciepła.
Program wszedł w życie 1 sierpnia 2018 roku, a jego zakończenie ma nastąpić w 2028 roku.
Warto też wspomnieć, że maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych, natomiast minimalny koszt kwalifikujący projekt to 7 tysięcy złotych.Program skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych. To dla nich istnieje możliwość dofinansowania do wyżej wymienionych działń wchodzących w zakres projektu. By zwiększyć świadomość Polaków w tej dziedzinie, na szczeblach samorządowych organizowane są cykle spotkań, które składają się z trzech etapów. Pierwszy to przede wszystkim edukacja ekologiczna. Przybliża definicję zanieczyszczeń, emisji spalin czy smogu i mówi o skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Część druga informuje o możliwościach uzyskania dofinansowania, zaś w trzecim etapie możemy dowiedzieć się jak w prawidłowy sposób ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu. Pierwsze spotkania odbyły się na początku września, a o terminach kolejnych Ministerstwo Środowiska ma informować na bieżąco, na swojej stronie internetowej.

Wzięcie udziału w projekcje wiąże się z kompletowaniem i przedstawieniem odpowiedniej dokumentacji do organów decyzyjnych. Rząd dzięki temu programowi zachęca społeczeństwo, by sprzyjało ograniczeniem emisji smogu.
Bardzo często dzieje się tak, że ludzie o niskich dochodach, nie mają możliwości na wdrożenie termomodernizacji i właśnie ten projekt poprzez dofinansowanie ma im w tym pomóc. Program kompleksowo objąć może ponad 3 mln gospodarstw domowych, ponieważ jego budżet wynosi 103 mld złotych.
Człowiek jest częścią środowiska naturalnego, dbając o nie jak o całość, dbamy też o poszczególne elementy jakim jest pojedyncza jednostka w społeczeństwa. Czyste powietrze to zdrowie, a to czym oddychamy ma znaczny wpływ na nasz układ odpornościowy.
Proekologiczne działania i programy, które inicjują i realizują tego typu akcje, w sposób efektywny przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń w atmosferze, a także do polepszenie powietrza, co z kolei wiąże się z poprawą jakości naszego życia.