Nowelizacja ustawy OZE
Ustawa, która weszła w życie 7 czerwca 2018 roku, nowelizuje i uaktualnia zakres dotyczący Odnawialnych Żródeł Energii (OZE).
Podstawowe zadanie, to zgodność norm prawnych ustawy o OZE z aspektami obejmującymi pomoc publiczną. Dodatkowo ma ona zapewnić zgodność prawa krajowego dotyczącego OZE z przepisami Unii Europejskiej i wnieść jasność interpretacyjną. Ustawa wprowadza zmiany w definicjach, rozszerza je, uaktualnia i tworzy nowe.
Określa m.in. nowy system taryf tzw. premii gwarantowanych. Ważną kwestią tej ustawy jest również modernizacja istniejących wiatraków, które mają pozwolenie na budowę, jednak nie została między mini zachowana odpowiednia odległość, a w przypadku powstawania elektrowni wiatrowych zmieniono zasady opodatkowania. W ustawie zawarto również podwyższenie mocy montowanych instalacji. Zakres zawarty w parametrach to moc od 50 KW do 500 KW.
Ustawa nowelizuje funkcjonowanie sytemu aukcyjnego w energetyce, dostosowuje go do potrzeb małych wytwórców oraz wprowadza rozwiązania ułatwiające pobór i wykorzystanie energii dla indywidualnych konsumentów.
Ustawa daje możliwości manewru zróżnicowania dostaw w energetyce w Polsce. Jej aktualna forma ma sprostać celom i zasadom stawianym w tej branży. Ułatwia korzystanie z energii źródeł odnawialnych, a przepisy regulują podstawy, które normują rynek, będący dopiero na początku drogi.
Realizując i wdrażając przepisy w/w ustawy społeczeństwo przyczyni się do dbania i szanowania naturalnego środowiska.. Ustawa określa cele i zasady jakie mają być stosowane, by OZE mogło sprawnie działać. Ten akt prawny porządkuje również poszczególne dziedziny dotyczące energii odnawialnej, a stosujący ją prosumenci (czyli osoby korzystające z OZE) mogą się w znacznym stopniu przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska.
Założenia zawarte w ustawie to przede wszystkim próba zmierzenia się z innowacjami technologicznymi, które wnoszą nowy system i metody pozyskiwania energii. Skutki rewolucji przemysłowej naruszyły porządek przyrody, a patrząc na to z perspektywy czasu, za pomocą postępu przemysłowego i technologicznego jesteśmy w stanie zatrzymać, a może nawet i cofnąć, zaburzenia jakie zostały dokonane w otaczającym nas środowisku.
By nowelizacja mogła obowiązywać, musiała przejść odpowiednią ścieżkę legislacyjną - Sejm, Senat oraz podpis Prezydenta RP. Jednak do efektywnego rozwoju OZE niezbędne jest jasne i skuteczne w egzekwowaniu prawo. Jeśli rozwiązania prawne będą przychylne OZE może stać się alternatywą dla energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny.