Europejski rynek fotowoltaliki

Rynek europejski fotowoltaliki charakteryzuje się dynamiką i ulega ciągłemu rozwojowi. Prosperuje on dobrze i wyróżnia się na tle rynków światowych.
Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Power Europe odnotowuje, w stosunku do poprzednich lat, statystyczny wzrost montowanych i używanych w praktyce instalacji.
Poza Turcją znaczącym wzrostem pozyskiwania energii za pomocą fotowoltaliki mogą pochwalić się Niemcy, które rozwinęły elektrownie PV o zwiększonej ilości mocy. W latach poprzednich duży potencjał uzyskiwania energii poprzez OZE uzyskała Wielka Brytania. Aktualny stan postępu uległ zmianie, zmniejszając potencjalną dynamikę rozwoju. W pierwszej piątce przodującej we wzroście uzyskiwania energii za pomocą fotowoltaliki znalazły się takie państwa jak Francja i Holandia.
Patrząc obecnie na rynek fotowoltaliki w Europie, możemy dostrzec jego wyhamowanie. Zamiast zwiększania się liczby montowanych instalacji, następuje spadek. W Polsce, w stosunku do innych krajów, obserwuje się przyspieszenie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.
Porównując takie kraje jak Hiszpania i Polska okazuje się, że ten pierwszy po znacznym wzroście w 2008 roku, uległ w późniejszym czasie minimalizacji postępu. Polska odnotowała wzrost. Niezbyt dużą zwyżkę energii pozyskiwanej w sposób ekologiczny mają kraje Europy południowej, ponieważ tam następuje rozpowszechnienie OZE.
Wzrost na rynku fotowoltaliki w Europie spowodowany jest: niskim kosztem instalacji fotowoltaicznej, łatwością inwestycji, prostą w montażu technologią PV, jak i nieskomplikowaną obsługą. Inwestorem może być każdy, zarówno osoba fizyczna jak i prawna.

Patrząc na Europę okazuje się, że staje się ona coraz bardziej „fotowoltaiczna”. Słońce produkuje coraz więcej energii elektrycznej na Starym Kontynencie. Polska na tle krajów europejskich na rynku fotowoltaicznym plasuje się daleko w tyle. W Europie organizowane są targi i platformy informacyjne, których celem jest promowanie instalacji fotowoltaicznych.
Rynek fotowoltaiki na naszym kontynencie obejmuje wiele grup podmiotów, zaczynając od inwestorów publicznych czy prywatnych i kończąc na konsumentach. Wzrasta w Europie liczba kontraktów podpisywanych na zakup „Zielonej energii”. Należy uznać to, jako dobrą tendencję.