Magazynowanie energii
Jako społeczeństwo globalne jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Energię tę wykorzystujemy do napędzania różnych sprzętów oraz urządzeń RTV i AGD. Służy nam ona również do innych celów, jakim jest na przykład ogrzewanie domu.
Jeśli energia jest magazynowana a zużywamy ją w sposób ekologiczny i ekonomiczny, wtedy eksploatacja jest dużo tańsza. Magazynowanie jest to zakres środków i metod, dający możliwość do kumulowania energii w sieciach energetycznych na większą skalę. Taki proces może powstawać np. gdy jest nadprodukcja w stosunku do wykorzystania i zużycia jej przez odbiorców. Zapotrzebowanie na energię zmienia się w ciągu doby, wiadomo że zużyjemy jej znacznie więcej w dzień, gdzie sprzątamy, gotujemy, czy pracujemy niż w nocy, kiedy śpimy. Ważne jest jednak to, aby oczekiwania pokrywały się z zapotrzebowaniem.
OZE takie jak Słońce czy wiatr, dają możliwość magazynowania jej w czasie gdy czynniki atmosferyczno – meteorologiczne sprzyjają produkcji. Później, kiedy pogoda nie będzie działała na korzyść produkcji energii, możemy ją odzyskać z sieci energetycznej, do której została skierowana.
Najbardziej rozpowszechnioną formą magazynowania energii są elektrownie szczytowo pompowe.
Jest to sposób wykorzystywania potencjału wody, której poziom jest zróżnicowana między dwoma zbiornikami. Kolejną metodą są zapory. Woda gromadzona jest w gigantycznym rezerwuarze, a gdy zapotrzebowanie jest większe zostaje uwolniona.Energię skupiać możemy przez wiatr, Słońce czy pompy ciepła. Są to nowoczesne rozwiązania, które dopiero wchodzą na rynek jednak przypuszcza się, że w przyszłości zastąpią one, te bardziej konwencjonalne. Sieci wysokiego napięcia umożliwiają przesył energii tam gdzie jest najbardziej potrzebna, a jej zakres przestrzenny waha się od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów.
Przechowywanie energii jest możliwe dzięki odpowiednim urządzeniom. Może być ona magazynowana m.in. w akumulatorach, z których czerpiemy moc, gdy inne źródła zawiodą, a jest ona nam niezbędna. Takie rozwiązania przydają się np. w szpitalach, które mają tzw. zasilanie awaryjne, z którego korzystają w przypadku braku prądu.
Magazynowanie energii i jej sprzedaż to bardzo opłacalny biznes. Ogromnym plusem takich działań jest fakt, że będąc konsumentami możemy stać się również wytwórcami. Dzięki OZE możemy wytwarzać energię dla własnych potrzeb, a jej nadwyżkę sprzedawać. Jednak niezbędne jest do tego urządzenie instalacyjne i odpowiednia infrastruktura.