Ochrona atmosfery – gazy cieplarniane
Człowiek w negatywny sposób ingeruje w atmosferę, przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczeń i emisji niepożądanych gazów. Nasze działania w ewidentny sposób zakłócają naturalny skład atmosfery, czego wynikiem jest m.in. powiększająca się dziura ozonowa.
Efekt cieplarniany jest to zjawisko polegające na podwyższaniu się temperatury planety spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Gazy te mają specyficzną strukturę. W ich skład wchodzą m.in.: para wodna, dwutlenek węgla, metan, freon, gazy przemysłowe itp. Ich emisja ma dwa źródła, pierwsze jest naturalne, czyli takie, które występuje w przyrodzie bez ingerencji człowieka. Zaś drugie to działania, które podejmuje człowiek - użytkowanie paliw kopalnych, gospodarowanie terenami np. wycinki lasów, używanie nawozów w rolnictwie etc. To, jakich używamy nawozów do roślinności, czym karmimy zwierzęta hodowlane i sposób ich uboju również wpływa na zanieczyszczenie atmosfery.
W chwili, kiedy wkroczyliśmy w erę przemysłową nastąpił znaczny wzrost CO2. Jego emisja ma stale rosnąć. Pochłaniaczami tego gazu są lasy i wszelka roślinność. Wycinając i niszcząc florę przyczyniamy się do zwiększenia ilości niepożądanych gazów w atmosferze, co z kolei skutkuje wzrostem ryzyka zmiany klimatu.
Społeczeństwo międzynarodowe podjęło inicjatywę, która ma zmniejszyć efekt cieplarniany tzw. Protokół z Kioto. Zakłada on wykorzystanie naturalnej i ekologicznej energii, powiększenie terenów leśnych oraz skuteczne gospodarowanie odpadami.
Postęp zapoczątkowany przez rewolucję przemysłową, aż do dnia dzisiejszego znacznie ułatwia nam życie. Jednak wszystko ma swoje plusy i minusy. Płacimy, a w zasadzie nasza planeta płaci dość wysoką cenę za postęp technologiczny. Skutki naszych działań są widoczne na każdym kroku, jest to m.in. zwiększenie kwaśnych opadów, zmiany w ilościach wody w morzach i oceanach, wymieranie gatunków w biosferze, modyfikacje w rolnictwie, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie oraz częstsze klęski żywiołowe.
Ziemia powstała 4,5 mld lat temu, od tego czasu jej klimat ulegał licznym zmianom. Dziś niektórzy naukowcy mówią, że zmiana klimatu i atmosfery to naturalny cykl, w jaki wchodzi nasza planeta. Jednak patrząc obiektywnie, to my jesteśmy przyczyną rozpoczęcia i kontynuacji zmian klimatycznych na Ziemi.
Państwo inwestuje w szereg programów, które mają pomagać nam żyć w sposób ekologiczny, ale także w projekty, które mają nas uświadamiać, w jaki sposób niszczymy środowisko, w którym żyjemy. Nasze wybory mają być ukierunkowane na zapobieganie nadmiernej emisji gazów i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Bardzo prostym przykładem dbania o planetę jest korzystanie z komunikacji miejskiej bądź rowerów, zamiast codzienne dojeżdżanie samochodem. Powinniśmy dbać o nasze wspólne dobro jakim jest Ziemia.